Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

STRONA DOMOWA > Mandala Charakterów

Przedstawiciele

Data utworzenia: 15:32, 29-10-2014

MANDALA CHARAKTERÓW - PRZEDSTAWICIELE

W tym rozdziale są przedstawieni przykładowi przedstawiciele z poszczególnych typów charakterów wg mandali charakterów. Lista przedstawicieli będzie dalej uzupełniana.

Najpierw są wymieniane różne postacie filmowe i literackie. Postacie te, mimo tego, że są najczęściej fikcyjne, są w sumie najlepszymi przykładami jakich możemy użyć przy opisywaniu charakterów, gdyż wszyscy mogą je zobaczyć w akcji. Dzięki temu każdy może niejako przebywać w ich towarzystwie i zobaczyć ich zachowanie w różnych sytuacjach. W typowym życiu może być to trudne, gdyż z reguły mamy skłonność do unikania pewnych typów charakterów oraz do faworyzowania tych typów, które nam bardziej odpowiadają.

W następnej kolejności wymienione są osoby znane. Jeśli chodzi dopasowanie osób znanych do poszczególnych charakterów, to mimo tego, że można je oglądać w różnych sytuacjach, odkrycie ich typu charakteru, jest trudniejsze i trzeba się zawsze liczyć z tym, że można popełnić błąd w ich ocenie. Powód tego jest taki, że w naszej mandali charakterów istotne jest uchwycenie zachowania kogoś w jego czterech stanach, (czyli stanie świadomości i nieświadomości oraz stanie pewności i niepewności siebie). W przypadku znanych osób często można je zobaczyć głównie w ich stanie świadomości, przez co w istocie można zobaczyć tylko część ich zachowań.

Oprócz przykładów przedstawicieli poszczególnych charakterów zamieszczam też tabelę, w której znajdują się odpowiedniki typów mandali charakterów w innych teoriach osobowości.Schemat ogólny mandali charakterów.


Mandala charakterów, schemat ogólny, wersja 1.10

Następny artykuł >