Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

STRONA DOMOWA > Mandala Charakterów > Kwadrat 1 > Wilgotne Powietrze > Stan nieświadomości

Stan nieświadomości Wilgotnego Powietrza

Data utworzenia: 19:04, 07-12-2013

Stan nieświadomości Wilgotnego Powietrza

Mandala charakterów - stan nieświadomości Wilgotnego Powietrza, wersja 1.10

W swoim stanie nieświadomości Wilgotne Powietrze przechodzi do miejsca na naszej mandali, gdzie znajduje się Sucha Ziemia. Miejsce to znajduje się naprzeciwko stanu świadomości Wilgotnego Powietrza i jest on niego najbardziej oddalone. To w symboliczny sposób oddaje to, że świadomie mamy na stan nieświadomości najmniejszy wpływ, oraz to, że kiedy znajdujemy się w stanie nieświadomości nasza typowa świadomość jest najbardziej od nas oddalona i mamy z nią najmniejszy kontakt.

Dla Wilgotnego Powietrza jego stan nieświadomości jest w miejscu Suchej Ziemi. W symbolicznym sensie Sucha Ziemia zaczyna więc mieć na nie wtedy przeważający wpływ.

Zastanówmy się więc nad tym co może się kryć za zwrotem – sucha ziemia – żeby lepiej zrozumieć, co dzieje się z Wilgotnym Powietrzem w tym stanie?

Zacznijmy może od słowa – ziemia.

Ziemia to przede wszystkim coś konkretnego, coś czego można dotknąć, co jest namacalne, coś co można poczuć, na czym można się oprzeć, stanąć... Ziemia więc może w życiu reprezentować takie spawy jak np.: rozsądek, zasadniczość, stawianie i opieranie się konkretach. Dalej mogą to być sprawy i rzeczy, które są: wyraźne, namacalne, praktyczne, cielesne, fizyczne, materialne, nieabstrakcyjne, zrównoważone, ściśle określone, nie podlegające dyskusji, pozbawione wątpliwości, itp.

Ziemia w życiu oznacza więc kierowanie się pewnymi i sprawdzonymi sposobami, takimi które zapewnią sukces i zaprowadzą prosto do celu. Ziemia oznacza takie zasady życiowe, które podobnie jak ziarno zasadzone do ziemi wydadzą plon.

Ziemia też jest określana jako – Matka Ziemia, głównie ze względu na to, że nas żywi. W naszej psychice więc, kierowanie się ziemią, będzie oznaczać to, że jeśli nasze postępowanie jest jak ziemia, to powinno ono niejako rodzić plony naszego działania. Oczywiście trzeba przy tym jeszcze spełnić odpowiednie warunki, czyli odpowiednio trzeba dbać o nasze działanie, żeby wydało ono zadowalające nas plony. Powinniśmy więc dbać o nasze plony działania, podobnie jak matka dba o swoje dzieci, gdyż jeśli dobrze ona o nie dba, wówczas będzie miała z nich pociechę.

Ziemia też oznacza odbieranie otoczenia wokół nas za pomocą naszych zmysłów, a właściwie skupienie się na tym i kierowanie się tym, co za pomocą zmysłów można niezaprzeczalnie stwierdzić. Za Jungiem można by też powiedzieć, że jest to kierowanie się głównie percepcją zmysłową.

Ziemia więc jest to kierowanie się tym, co można zobaczyć, poczuć, dotknąć, itp. Będzie to również opieranie się na sprawdzonych sposobach i metodach, jak np.: tradycja, doświadczenie, utarte zwyczaje, pewne obserwacje, potwierdzone twierdzenia, sprawdzone sposoby, pewne metody, itp. Ziemia będzie również: podążaniem za sprawami materialnymi; szukaniem sposobów na odniesienie pewnych sukcesów w życiu; podążaniem za tym, co w życiu zapewni powodzenie; itp.

I tak po krótce wyglądała by ziemia. Ziemia jednak w tym miejscu naszej mandali jest jeszcze sucha. Zastanówmy się więc, co to może oznaczać – sucha ziemia?

Oznaczać to może min., że warunki do życia nie są zbyt sprzyjające. Na suchej ziemi trudniej jest coś uprawiać. Plony są mniejsze. Jest więc mniej tego, czego ziemia rodzi, czyli jest mniej pożywienia. Wynika to z mniejszej ilości wody i nadmiaru ciepła. Gdyż niedaleko tego miejsca jest żywioł ognia, który wpływa na to, że jest tu sucho. Symbolicznie więc mówiąc warunki życia w tym miejscu mandali są dosyć surowe. I zasady życiowe jakimi trzeba się na tym obszarze kierować, będą też bardziej surowe. Trzeba być twardym i wytrwałym, żeby w takich warunkach przetrwać. Np. bardziej trzeba się napracować przy uprawie ziemi, żeby uzyskać jakieś plony, trzeba być bardziej przebiegłym i wytrzymałym na trudy, żeby upolować jakąś zwierzynę, bo w takim terenie jest jej po prostu mniej.

Mamy więc główne cechy jakimi trzeba się charakteryzować, żeby sobie w takim miejscu poradzić. Są nimi: pracowitość, konsekwencja, przebiegłość i wytrwałość. Można też by powiedzieć: aktywność i inwencja. Czy też parcie do przodu i pomysłowość.

I te cechy są głównymi cechami jakimi będzie się kierowało Wilgotne Powietrze, kiedy będzie się znajdowało w swoim stanie nieświadomości.

Jak to się może objawiać w życiu?

Jak to w sensie symbolicznym zostało powyżej powiedziane, w tym miejscu mandali jest sucha ziemia. Jest więc po prostu sucho, a jak jest sucho to wówczas może doskwierać nam pragnienie.

Wilgotnemu Powietrzu więc, kiedy jest w stanie nieświadomości może towarzyszyć niezaspokojone pragnienie, czy ogólnie mówiąc stan pragnienia różnych rzeczy.

Pragnienia te mogą więc być różne. Najbardziej podstawowym będzie po prostu autentyczne pragnienie, czyli pragnienia napicia się czegoś, żeby zaspokoić fizyczne pragnienie ciała. Wilgotne Powietrze może więc lubić wtedy pić. Oprócz zwykłych różnych napojów służących do zaspokojenia pragnienia u Wilgotnego Powietrza może pojawić się skłonność do picia mocniejszych trunków. Np. do picia alkoholu. Może ono więc lubić wypić sobie od czasu do czasu coś mocniejszego. Jednak jeśli polubi ono alkohol bardziej, wówczas tak jak każdemu typowi charakteru, tak i jemu zdarza się również uzależniać od alkoholu.

Szczególnie pod wpływem swojego stanu nieświadomości ten typ może naprawdę dużo wypić. Tzn. pod wpływem tego stanu może pozwolić sobie na znaczenie więcej, niż w innych stanach. Mówiąc zaś prosto, zdarza mu się upijać. Jeśli zaś jego potrzeby picia są już bardzo duże, tak duże, że mógłby być za to krytykowany, to wtedy potrafi pić kryjomu. Np. może mieć gdzieś schowany alkohol, który będzie popijał, kiedy nikt tego nie będzie widział.

W sumie to, że robi to kryjomu, to nic dziwnego, gdyż z reguły pod wpływem stanu nieświadomości wiele rzeczy robi w samotności, lub gdzieś na uboczu z dala od innych, lub kiedy inni po prostu nie zwracają na nas uwagi (lub wydaje nam się, że inni nie zwracają na nas uwagi).

Wilgotne Powietrze potrafi też bardzo dbać o to, żeby jego upijanie nie wychodziło na jaw. Przynajmniej przed ludźmi, przy których nie wypada mu sobie na to zbytnio pozwalać, jak np. jego życiowy partner, szef w pracy, współpracownicy, krewni, itp. Często takich ludzi, przed którymi wypada mu trzymać fason może być bardzo wiele, ze względu na to, że w swoim stanie świadomym stara się ono być perfekcyjne. Wilgotne Powietrze więc będzie starało się nie psuć tego wizerunku.

Podobne podejście jak do picia może ono mieć również do jedzenia. W tym stanie potrafi ono sobie nieźle pofolgować. Czasami widząc coś dobrego jedzenia, trudno mu się powstrzymać, żeby tego nie zjeść. Wtedy potrafi kupować sobie różne smakowite rzeczy, nie żałując na to pieniędzy. Jeśli nie jest przy tym zbytnio oszczędne. Jeśli zaś Wilgotne Powietrze jest oszczędne lub nie ma wystarczająco dużo pieniędzy na różne smakowite przyjemności, to wtedy potrafi korzystać z mniej eleganckich metod, żeby zapewnić sobie coś dobrego. Wtedy może ono np. chować to, co mu smakuje przed innymi i podjadać sobie to w ukryciu, czy też wtedy kiedy nikt nie patrzy, np. w nocy, kiedy wszyscy śpią lub wtedy kiedy nikogo nie w domu. Niektórym przedstawicielom tego typu zdarza się też podkradać smakujące im jedzenie. Zależnie od swojego poziomu moralności i poziomu dobrego wychowania będą to robić w mniej lub bardziej elegancki sposób. Mogą więc podkradać coś po trochu i po kryjomu, myśląc, że nikt nie zauważy, lub mogą też bezczelnie wykradać coś nawet w obecności innych i natychmiast zjadać, żeby nikt im tego nie zabrał.

Chęć do podjadania czegoś dobrego może być więc czasami dla Wilgotnego Powietrza dosyć sporym problemem. Jednak często radzi on sobie z nim w bardziej wyrafinowany sposób. Np. tak, wielu ludzi spośród tego typu posiada duże zdolności kulinarne. Jest to w sumie bardzo dobre wyjście, gdyż w ten sposób potrafi zapewniać przyjemności kulinarne zarówno sobie jak i innym. A mówiąc prosto, może sobie podjadać niejako zupełnie legalnie. Najlepszym wyjściem w tym wypadku wydaje się po prostu jeśli Wilgotne Powietrze zostanie np. kucharzem lub obierze jakiś inny zawód związany z przyrządzaniem potraw. I co ciekawe w takich zawodach, ma ono bardzo duże szanse na osiągnięcie dużych sukcesów i zrobienia dużej kariery. Np. w zawodzie kucharza Wilgotnemu Powietrzu bardzo może pomóc jego świadoma dążność do perfekcji. Dzięki temu potrafi osiągnąć mistrzostwo w przygotowaniu potraw, będzie zdolny je robić szybko i zawsze będą one równie smaczne.

Przykładem takiego kucharza może być np. brytyjski słynny kucharz – Jamie Oliver. Żeby było ciekawiej jakby na potwierdzenie tego, co powiedziałem powyżej wśród jego książek znajdują się również takie, które mają takie tytuły: „Jamie’s 30-Minute Meals” („Posiłki Jamie-go w 30 minut”), „Jamie’s 15-Minute Meals” („Posiłki Jamie-go w 15 minut”).

Jest on również bohaterem programu telewizyjnego pod takim samym tytułem, czyli – „Jamie’s 30-Minute Meals”. Potrafi on więc rzeczywiście przygotowywać posiłki szybko, elegancko i smacznie. Osoby, które chcą zobaczyć Jamie-ego w akcji mogą to zobaczyć np. następujących stronach internetowych:

http://www.youtube.com/show/jamies15minutemeals
http://www.youtube.com/show/jamies30minutemeals

Jamie Oliver jest w sumie też świetnym przykładem Wilgotnego Powietrza. Dzięki programom przez niego prowadzonym, możemy mieć okazję zobaczyć jak ten typ pracuje i zachowuje się. Potwierdza on też to, że obserwacja tego typu podczas pracy jest niezłym spektaklem, o czym wspominałem w powyższych rozdziałach.

Wracając do skłonności do jedzenia i picia przez Wilgotne Powietrze pod wpływem stanu nieświadomości, to skłonność ta pełni zapewne swoją ważną rolę w jego psychice. Wilgotne Powietrze w stanie świadomości jest często bardzo opanowane i kontrolujące się. Kiedy zaś ono w stanie nieświadomości pozwala sobie na różne kulinarne przyjemności i jest bardziej na luzie. W ten sposób pewne równoważy ono dużą samokontrolę, opanowanie, schematyczność i sztywność w stanie świadomości.

Wilgotne Powietrze oprócz jedzenia i picia, może również folgować sobie na inne sposoby.

Może mieć skłonność do palenia papierosów, które – w sensie psychologicznym – jest dla niego lepsze, bo może sobie swobodnie pozwalać na palenie papierosów obecności innych. W obecności innych jest w stanie świadomym i dba o swój wizerunek, zapalenie sobie przy innych to bezpieczne wchodzenie w stan nieświadomości, choćby na czas palenia papierosa. Luz z tym związany rozładowuje jego napięcie, jakie jest związane z utrzymywaniem się w perfekcyjnym stanie wobec innych. Palenie papierosów ostatnimi czasy przestaje być jednak w wielu środowiskach odpowiednim zachowaniem. W coraz więcej miejscach obowiązuje zakaz palenia oraz palenie nie odpowiada coraz popularniejszemu tzw. zdrowemu stylowi życia. Jest to w sumie bardzo ciekawa zmiana obyczajowa, gdyż palenie jeszcze nie tak dawno było w dobrym guście, a nawet było „sexy”. Sam pamiętam też, że będąc dzieckiem, kiedy bawiliśmy się z innymi dziećmi w dorosłych to paliliśmy na niby papierosy, gdyż czynność ta była swego rodzaju znakiem dojrzałości i wolności jaka przysługuje dorosłym. Wiele dzieci też w tym czasie paliło po kryjomu, żeby poczuć się dorosłymi oraz żeby zaimponować swoim rówieśnikom. Z tego dawnego nastawienie do palenia już właściwie mało co zostało, gdyż obecnie palenie stało się przykładem braku dbałości o zdrowie i coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, że wokół palaczy roztacza się po prostu smród.

Z tego względu dla Wilgotnego Powietrza wchodzenie w stan nieświadomości dzięki paleniu nie jest już takie komfortowe tak jak kiedyś. W zasadzie obecnie palić komfortowo może jedynie w środowisku palaczy, lub w towarzystwie ludzi, którzy to akceptują, albo chociaż jakoś znoszą palenie.