Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

STRONA DOMOWA > Mandala Charakterów > Kwadrat 1 > Wilgotne Powietrze > Kwadrat jaźni

Kwadrat Jaźni Wilgotnego Powietrza

Data utworzenia: 18:43, 23-12-2013

KWADRAT JAŹNI Wilgotnego Powietrza


Na poniższym rysunku za pomocą kwadratu w symboliczny sposób przedstawiono Jaźń typu charakteru Wilgotne Powietrze.


Mandala Charakterów, wersja 1.10, Wilgotne Powietrze, kwadrat Jaźni

Jaźń jest najczęściej określana jako coś, co jest jednocześnie całością psychiki, jak również jest jej centralnym miejscem.

W internecie można znaleźć wiele wyjaśnień, czym jest Jaźń? Oto kilka linków do stron internetowych:


W odniesieniu od naszej mandali charakterów, to myślę, że można po prostu powiedzieć, że Jaźń jest stanem, podczas którego osiągamy pełną świadomość swoich czterech głównych stanów psychicznych, czyli stanów: świadomości, nieświadomości, pewności siebie i niepewności siebie.

W codziennym życiu objawiać się to może np. tym, że:

  • Świadomie rozróżniamy swoje stany psychiczne i wiemy, który z nich w danym momencie ma na nas największy wpływ?
  • Nie ulegamy zbytnio żadnemu z nich, ani też żadnego z nich zbytnio nie lekceważymy i nie zaniedbujemy.
  • Udaje nam się utrzymywać pomiędzy nimi równowagę lub kompromis.
  • Akceptujemy swoje stany psychiczne. Zarówno wszystkie razem, jak i każde z osobna.
  • „Dopuszczamy do głosu” każdy ze swoich stanów psychicznych.
  • Pozwalamy świadomie działać każdemu stanowi psychicznemu i wywierać na nas wpływ. I to zarówno wtedy, kiedy któryś z nich przeważa, jak i wtedy, kiedy poszczególne stany współdziałają ze sobą w różnych możliwych kombinacjach.
  • Szanujemy i akceptujemy wpływ każdego stanu na nas, wiedząc, że każdy z nich jest równie ważny, i że w życiu będzie to dla nas bardzo pożyteczne, kiedy pozwolimy przejawiać się każdemu swojemu stanowi. Np. dzięki temu w różnych sytuacjach życiowych nie będziemy po prostu w czymś „przesadzać”, z powodu tego, że jakiś nasz stan za bardzo dominuje nad pozostałymi.
  • Każdy swój stan traktujemy z powagą i z uznaniem za rolę, jaką odgrywają i wkład, jaki wnoszą do naszej psychiki oraz każdemu stanowi dajemy równie prawa.
  • itp.

Do tej listy zapewne można dodać jeszcze wiele różnych objawów tego, jak może działać Jaźń.

Myślę, że teraz już powoli zaczyna wyjaśniać się to, dlaczego o Jaźni mówi się, że jest spojrzeniem z dwóch perspektyw jednocześnie, czyli że spojrzenie z dystansu jest sprzężone ze spojrzeniem z bardzo bliska.

Jaźń zatem jest bardzo tajemniczym i ciekawym stanem psychicznym.

Patrząc na mandalę charakterów, można powiedzieć, że Jaźń odpowiada sytuacji, kiedy nasza energia psychiczna może swobodnie przepływać po całym kwadracie Jaźni. Dzięki Jaźni również nie tracimy kontaktu z naszym stanem świadomości i możemy świadomie wpływać na pozostałe stany albo też świadomie pozwalamy, żeby inne stany wpływały na naszą świadomość, kiedy inne stany potrzebują się przejawiać i realizować.

Jaźń pomaga nam bardzo w zrozumieniu siebie, naszej świadomości i nieświadomości, oraz pomaga nam coraz to bardziej akceptować siebie.

Jaźń pomaga nam coraz lepiej poznawać swoje stany psychiczne? Dzięki temu możemy bardziej zaakceptować każdy z nich z osobna i pogodzić się z tym, że mamy takie swoje (charakterystyczne dla siebie) stany psychiczne, a nie inne. Że dzięki takim stanom psychicznym jakie mamy, jedne rzeczy będzie nam w życiu robić łatwiej a inne trudniej.

Dzięki coraz większej akceptacji swoich stanów psychicznych z kolei, nie będziemy obwiniać się za to, że mamy takie stany psychiczne, a nie inne. Mamy po prostu takie swoje charakterystyczne stany i lepiej nauczyć się z nimi żyć i skutecznie je wykorzystywać, niż mieć pretensję do siebie, że nie mamy takich stanów psychicznych, jakie mają inni. Inni ludzie też mają jakieś swoje charakterystyczne stany, a innych nie mają. Każdy ma, to co ma, i nie ma tego, czego nie ma, i już. Każdy jest jedyną w swoim rodzaju indywidualnością. Można też powiedzieć, używając terminu Junga, że każdy ma swoją specyficzną dla siebie indywiduację.

Indywiduacja jest procesem, dzięki któremu stajemy się coraz bardziej świadomi swojej odrębnej i niepowtarzalnej osobowości, charakteru, typu, temperamentu... Nasza Jaźń w tym procesie jest bardzo pomocna i może nam oddać bardzo wielkie usługi.

Wychodzi więc na to, że Jaźń jest dla nas bardzo korzystna i warto odkrywać jej tajemnice. Jednak pomimo powyższych wyjaśnień opisujących to, czym jest Jaźń, ciągle możemy mieć niejasne pojęcie o tym, jak właściwie, mówiąc bardziej konkretnie, ta Jaźń może wyglądać?

Wróćmy zatem do Wilgotnego Powietrza, o którego kwadracie Jaźni jest mowa w tym rozdziale i spróbujmy dojść do tego, jak Jaźń może wyglądać w jego przypadku?

Zapewne na wstępie możemy powiedzieć, że swój stan Jaźni Wilgotne Powietrze będzie zdolne osiągnąć wtedy, kiedy się dobrze pozna, będzie miało świadomość siebie i swoich stanów psychicznych. Wówczas będzie ono miało dla siebie dużą akceptację i dystans. Do tego też będzie czuło swoją wartość dzięki osiągniętym umiejętnościom, zdobytemu doświadczeniu i wiedzy, którą posiadło. Wtedy Wilgotnemu Powietrzu łatwiej będzie się pozbywać ukrytej w nim irytacji, dzięki czemu w coraz mniejszym stopniu będzie okazywać swoją irytację innym i odreagowywać ją na różne sposoby. Dzięki temu jego krytyka będzie bardziej konstruktywna i rzeczowa oraz łatwiejsza do przyjęcia dla innych. Krótko mówiąc, będzie ono bardziej przystępne oraz będzie można się od niego wiele nauczyć.

Jaźń tak w gruncie rzeczy trudno opisać, gdyż jest ona zupełnie indywidualna w przypadku każdego człowieka z osobna. Nawet wśród przedstawicieli Wilgotnego Powietrza, każdy poszczególny przedstawiciel tego typu ma swoją, że tak powiem, zupełną indywidualną i prywatną Jaźń. Każde Wilgotne Powietrze musi więc samo odkryć swoją jedyną w swoim rodzaju i niepowtarzalną Jaźń.

W takim razie chyba nie pozostaje nic innego jak podać jakiś przykład Wilgotnego Powietrza i tego, jak Jaźń i indywiduacja może wyglądać w jakimś konkretnym przypadku tego typu.

W sumie jednak, jak się okaże za chwilę, w poprzednich rozdziałach o Wilgotnym Powietrzu co nieco już zostało o Jaźni i indywiduacji napisane. Teraz niejako ten temat zostanie rozwinięty. W poprzednich rozdziałach posługiwałem się też między innymi przykładami Wilgotnego Powietrza zaczerpniętymi z twórczości filmowej. Myślę, że bohaterów filmowych można dalej wykorzystywać. Tym bardziej że jest to chyba najlepszy sposób, jaki przyszedł mi do głowy, żeby pokazać Jaźń Wilgotnego Powietrza i innych typów.

Wróćmy więc do przypadku Wilgotnego Powietrza, który wykorzystywaliśmy już w poprzednich rozdziałach. Mam na myśli postać Anakina Skywalkera z serii filmowej Gwiezdne Wojny (Star Wars). W tej serii filmowej możemy zobaczyć cały proces rozwoju i różnych przemian, jakie przechodził Anakin, począwszy od jego dzieciństwa aż do śmierci. Dla naszych potrzeb jest to w sumie bardzo przydatne studium Wilgotnego Powietrza, które w bardziej konkretny sposób obrazuje to, co może się dziać w psychice tego typu.

W tym momencie chciałbym zachęcić czytelników do tego, żeby serię filmową Gwiezdne Wojny potraktowali tak jakby to były sny Anakina Skywalkara. Od tego momentu więc Gwiezdne Wojny będziemy interpretować tak, jak jego marzenia senne. Dzięki takiemu podejściu postacie występujące w tej serii filmowej możemy potraktować tak, jakby były one częściami psychiki Anakina.

Dzięki takiemu ujęciu możemy również podjąć próbę stworzenia przykładowego obrazu kwadratu Jaźni Wilgotnego Powietrza za pomocą postaci Anakina. Przyporządkujmy więc postacie występujące w Gwiezdnych Wojnach do poszczególnych stanów psychicznych i części psychiki Wilgotnego Powietrza:


- STAN ŚWIADOMOŚCI Wilgotnego Powietrza na przykładzie Anakina Skywalkera.

I tak, samego Anakina Skywalkera potraktujemy oczywiście jako odpowiednik stanu świadomości Wilgotnego Powietrza. W odniesieniu zaś do psychologii Jungowskiej będzie to ego i persona Wilgotnego Powietrza.


- STAN PEWNOŚCI SIEBIE Wilgotnego Powietrza na przykładzie Anakina Skywalkera (miejsce na mandali charakterów – Chłodna Woda).

Reprezentantami stanu pewności siebie Wilgotnego Powietrza będą np. Padmé Amidala i Qui-Gon Jinn.