Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

STRONA DOMOWA > Mandala Charakterów > Kwadrat 1 > Chłodna Woda > Stan świadomości

Stan świadomości Chłodnej Wody

Data utworzenia: 16:52, 01-02-2015

Stan świadomości Chłodnej Wody

Myślę, że typ charakteru – Chłodna Woda, można by również określić jako – Orzeźwiająca Woda. Bardzo trafny wydaje się też angielski zwrot – Cool Water. Szczególnie angielskie słowo „cool” może być tu bardzo przydatne, gdyż jest ono również używane w języku polskim. Słowo „cool” ma bowiem takie znaczenia jak: chłód, opanowanie, spokój, wyszukana elegancja, oziębłość, ochładzać, studzić, schładzać, stygnąć, opadać, chłodny, świetny, w stylu cool, na luzie, lekki, odlotowy, odjazdowy, przewiewny, spokojny, trzeźwy, o rytmie relaksującym, o chłodnych kolorach, niesamowity, super itd.

Oprócz angielsko-polskiego słowa „cool” zapewne bardzo znamienne dla typu Chłodna Woda są polskie słowa: „chłodny” i „zimny”. Wyraz chłód oznacza np.: bezwzględność, lodowatość, nieprzystępność, oschłość, oziębłość, beznamiętność, umiarkowanie... Mamy też wyrażenia takie jak np. „wieje chłodem”, „chłodne (oschłe) powitanie, przyjęcie”, „chłodne kolory, tony, barwy, koloryt”, „cierpieć chłód i głód”, „o chłodzie i o głodzie”. Podobne określenia znajdziemy do wyrazu „zimny”, czyli np.: „zimny jak ryba”, niezdolny do odczuwania, beznamiętny, obojętny, nieprzystępny, wyrachowany, cyniczny, interesowny, wyrafinowany, neutralny, niewzruszony, sztywny, bezduszny...

W sumie więc wieloznaczne słowa: „cool”, „chłodny” czy „zimny” dają nam już właściwie obraz typu charakteru Chłodna Woda.

Jednak w nazwie typu charakteru – Chłodna Woda oprócz chłodu, zimna i bycia „cool”, znajduje się jeszcze słowo – „woda”. Woda zaś może być wszystkim, co nam się tylko skojarzy z wodą. Najprościej można sobie to wyobrazić chyba wtedy, kiedy staniemy nad strumieniem, czy rzeką, czy nad brzegiem morza. Takie miejsca są często bardzo urzekające i przyciągające naszą uwagę. Często spędzamy nad taką wodą wakacje. Jest to ciekawe, bo jest to niby tylko woda i wydawać by się mogło, że szybko można się na tę wodę napatrzeć i nacieszyć się nią. A jednak tak nie jest. Obecność wody bardzo potrafi nas pociągać, urzekać, relaksować, inspirować, zadziwiać... Potrafi nas też napawać strachem i przerażeniem, jeśli zobaczymy wzburzoną wodę np. w bardzo bystrej rzece; w rzece, która ma zbyt wysoki poziom i grozi powodzią; podczas sztormu nad morzem itd. Woda więc potrafi wytwarzać w nas różnego rodzaju uczucia i wrażenia.

Zapewne dlatego, kiedy śni nam się woda, często możemy zakładać, że wyraża ona jakieś nasze uczucia lub różne wrażenia, która woda potrafi na nas wywierać i w nas wytwarzać. W przenośni można by powiedzieć, że woda na nas po prostu w jakiś sposób wpływa.

Z powyższej analizy słów, jakie składają się na nazwę tego typu, czyli „Chłodna Woda”, wynika już w zasadzie to, jak ten typ charakteru może się przedstawiać? I właściwie można by już na tym nawet zakończyć opis tego typu. Jednak o tym typie można zapewne powiedzieć wiele, wiele więcej.

Zacznijmy może od pytania – co spowodowało, że ten typ jest taki, a nie inny?

Często uznaje się, że typ charakteru w dużej mierze kształtuje się dzieciństwie. Jest to w sumie oczywiste, że dzieciństwo ma bardzo duży wpływ na kształtowanie się naszego charakteru. Jednak sam charakter jako taki jest już określony w momencie narodzin. I to również jest w zasadzie oczywiste. Nikt nie ma wątpliwości, że każde dziecko, kiedy tylko pojawi się na świecie od razu ma swój niepowtarzalny charakterek.

Myślę, więc że po prostu trzeba przyjąć dwie powyższe opcje jako słuszne i powiedzieć, że rodzimy się już z jakimś określonym typem charakteru i potem w trakcie dzieciństwa i młodości go rozwijamy i kształtujemy. To, w jaki sposób go kształtujemy, będzie zależeć między innymi od środowiska, w którym żyjemy i warunków, jakie mamy w danym otoczeniu.

Czym w takim razie charakter?

Charakter często jest określany, jako zespół cech właściwy danemu człowiekowi. Charakter jednak nie jest specyficzny tylko dla człowieka, gdyż jakiś określony charakter mogą mieć też np.: przedmiot, rzecz, zjawisko, wygląd, pismo, styl, krajobraz, utwór literacki, utwór muzyczny, dzieło sztuki, architektura, kultura, religia, filozofia, i wiele, wiele innych.

No tak skoro zatem mamy już jakiś charakter to, co z tego wynika?

Wynika z tego wiele rzeczy np. nasz sposób zachowania i postępowania; sposób postrzegania różnych rzeczy; to, w jaki sposób dokonujemy takich, a nie innych wyborów; to, że kierujemy się jednymi zasadami życiowymi, a drugich unikamy; to, że obieramy sobie taki styl życia, a nie inny; to, że lubimy jedne rzeczy, a drugich nie lubimy; u itp.

Charakter ma w zasadzie wpływ na wszystko, co w życiu robimy. Czasami ten wpływ jest mniejszy, czasami większy, jednak zawsze nasz charakter w jakimś stopniu wpływa na nasze życie.

Myślę, że ogólnie możemy powiedzieć, że charakter ma bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy świat i jak go odbieramy. Natomiast z tego, z jaki sposób postrzegamy i odbieramy świat, wynika w dużej mierze to, jak się zachowujemy i postępujemy w naszym życiu.

Każdy charakter ma więc swój specyficzny i jedyny w swoim rodzaju sposób postrzegania świata.

W takim razie zastanówmy się, w jaki sposób odbiera otoczenie wokół siebie analizowany teraz przez nas typ charakteru, czyli typ – Chłodna Woda?