Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

STRONA DOMOWA > Mandala Charakterów > Kwadrat 1 > Chłodna Woda > Stan pewności siebie

Stan pewności siebie Chłodnej Wody

Data utworzenia: 21:26, 29-05-2015

Stan pewności siebie Chłodnej Wody

Kiedy typ charakteru Chłodna Woda znajduje się w swoim stanie pewności siebie, to wówczas zaczyna się zachowywać podobnie jak inne typy charakterów. W jej zachowaniu więc zaczynają się pojawiać różne cechy, które mają inne typy charakterów.

W symboliczny sposób można powiedzieć, że przemieszcza się do innych typów charakterów, albo innymi słowy, łączy się z innymi typami charakterów.

Na mandali charakterów te połączenia czy przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi typami charakterów jest pokazane za pomocą strzałek.

Na poniższym rysunku możemy zobaczyć schemat mandali charakterów dla Chłodnej Wody w jej stanie pewności siebie.

Ogólnie na tym schemacie:

 • grube strzałki oznaczają kierunki, w jakich Chłodna Woda przemieszcza się z większą częstotliwością;
 • cienkie strzałki oznaczają kierunki, w jakich Chłodna Woda przemiesza się z mniejszą częstotliwością.
2. Chłodna Woda - stan pewności siebie

Na tym schemacie został też wyróżniony napis „stan pewności siebie”, który znajduje się w miejscu, gdzie jest typ Sucha Ziemia. W ten sposób jest przedstawione to, że Chłodna Woda w swoim stanie pewności siebie najczęściej przenosi się (czy łączy się) z typem Sucha Ziemia.

Proszę zwrócić uwagę, że używam zwrotu „najczęściej łączy się” (czy „najczęściej przenosi się”) do typu Sucha Ziemia, co oznacza, że Chłodna Woda może się również czasami łączyć z innym typem charakteru w swoim stanie pewności siebie. I typem tym jest – Wilgotne Powietrze.

Schematycznie przedstawiam to na następnym schemacie za pomocą zielonych strzałek.

2. Chłodna Woda - stan pewności siebie

Na powyższym schemacie od Chłodnej Wody do Suchej Ziemi biegnie grusza zielona strzałka, co oznacza, że Chłodna Woda w swoim stanie pewności siebie najczęściej przemieszcza się tym kierunku.

Z kolei chudsza zielona strzałka łączy Chłodną Wodę z Wilgotnym Powietrzem, co oznacza, że czasami Chłodna Woda w swoim stanie pewności siebie może również poruszać się w tym kierunku.


Można zatem powiedzieć, że mamy dwa rodzaju pewności siebie u Chłodnej Wody.

 1. Pierwszy najczęściej występujący, kiedy Chłodna Woda łączy się z Suchą Ziemią.
 2. I drugi występujący rzadziej, kiedy Chłodna Woda łączy się z Wilgotnym Powietrzem.

Przyjrzyjmy się zatem tym dwóm typom pewności siebie u Chłodnej Wody.


Chłodna Woda i jej stan pewności siebie podczas przemieszczania się do Suchej Ziemi (występuje najczęściej).


 1. Kierowanie się „spostrzeganiem”.
  • Reagować „z marszu”.
   Chłodna Woda, kiedy jest pewna siebie, potrafi wykazywać się dużą spostrzegawczością. Objawia się to np. w rozmowie lub w dyskusji z nią, często potrafi bardzo szybko, jak to się mówi – „z marszu” wynajdywać różne ciekawe i błyskotliwe kontrargumenty. Chłodna Woda potrafi wykorzystywać tę zdolność, żeby imponować innym i zwracać ich uwagę na siebie. Ten talent może ona też stosować jako broń, np. po to, żeby: komuś dopiec; odgryźć się; pokazać komuś, gdzie jest jego miejsce; itd.
  • „Tropienie i polowanie”.
   Chłodna Woda lubi mieć coś nowego do spostrzegania. Lubi przemierzać jakieś nowe rejony, czy to rzeczywiste (tzn. dotyczące np.: różnych przedsięwzięć, pracy, biznesu, zysków, korzyści, zakupów, ulepszeń, remontów itp.), czy „wirtualne” (dotyczące np.: nauki, literatury, fantazji, symbolizmu, gustu, stylu, smaku, mody itp.). Kiedy przemierza rzeczywiste obszary, np. podczas zakupów lubi systematycznie i skrupulatnie przeglądać wszystko, co może ją zainteresować. Takie podejście dotyczy zarówno zakupów w typowych sklepach i supermarketach, jak i sklepów internetowych. Stara się niczego nie przegapić.
   Kiedy zaś przemierza rejony dotyczące umysłu, również skrupulatnie stara się poznawać i analizować jakieś informacje, artykuły, książki... z dziedzin, którymi się interesuje lub pasjonuje.
   Wielu przedstawicieli tego typu podczas powyższych poszukiwań, analiz i porównań, popada w swego rodzaju trans i nie odczuwają ani zmęczenia, ani upływu czasu. Potem kiedy kończą swoje poszukiwania, nagle okrywają, że są bardzo zmęczeni. Marzą wówczas o odpoczynku i często szukają kogoś, kto by ich wyręczył w różnych obowiązkach, które muszą jeszcze zrobić. Zdarza się, że w ten sposób narażają się innym, którzy mogą po prostu mieć poczucie krzywdy z tego powodu, że Chłodna Woda zmęczyła się podczas robienia czegoś, co lubi, a ich chce obarczyć robieniem tego, czego nie lubi. Chłodna Woda jednak przeważnie w swoim stanie pewności siebie nie przyjmuje tego do świadomości, gdyż jej poszukiwania dają jej dużo frajdy i satysfakcji. A innych stara się jakoś przekonać, że też powinni być zadowoleni, np. poprzez argumentowanie i wykazywanie im: że również będą mieli jakieś korzyści z jej poszukiwań; że powinni być wdzięczni za jej trud; że nie robi tego tylko dla siebie; itd.
  • Naukowa analiza.
   Chłodna Woda potrafi sobie przed rozpoczęciem jakiegoś zadania lub przedsięwzięcia, wszystko dobrze przeanalizować, niczym jakiś naukowiec. Stara się w ten sposób poznać różne zalety i wady czegoś, z czym będzie miała do czynienia. Potem czerpie ona dużo satysfakcji z tego, kiedy ktoś jest zaskoczony jej wiedzą i znajomością danego tematu.
  • Bystrość i błyskotliwość.
   Ogólnie w swoim stanie pewności siebie Chłodna Woda lubi wypatrywać, spostrzegać, znajdować, trafiać,..., na różne okazje, promocje, korzyści itp. Kiedy udaje się „upolować” coś atrakcyjnego, korzystnego, okazyjnego..., czerpie z tego dużo radości i zadowolenia. Często zresztą Chłodna Woda jest najbystrzejsza i najbardziej błyskotliwa ze wszystkich lub przynajmniej jest jedną z najbystrzejszych i najbardziej błyskotliwych.

 2. Kierowanie się „tu i teraz”.
  • „Chwilo trwaj wiecznie”.
   Chłodna Woda lubi dawać się porywać nastrojowi chwili, np. potrafi się dobrze bawić, zapominając o troskach dnia codziennego, nie myśląc o przeszłości lub przyszłości.
   Chłodna Woda potrafi też zatrzymać się i podziwiać w pełnym oddaniem, kiedy zobaczy coś lub jest świadkiem czy uczestnikiem czegoś: pięknego, urzekającego, odkrywczego, niezwykłego itd. Mogą to być np.: piękne widoki, dzieła sztuki, literatury, jakieś niezwykłe wydarzenia muzyczne, artystyczne, duchowe itp.
  • „Robić coś pod wpływem chwili”.
   Chłodna Woda często potrafi również bardzo szybko i adekwatnie reagować na to, co dzieje się wokół niej. Wie po prostu, kiedy i w jaki sposób powinno zareagować lub coś robić. Np.: domyśla się, że komuś w jakimś momencie trzeba udzielić pomocy, że ktoś czegoś potrzebuje lub oczekuje; potrafi przeciwdziałać jakiemuś zagrażającemu niebezpieczeństwu; itp.
  • „Wykorzystać okazję, żeby nie uciekła”.
   Chłodna Woda często bardzo dobrze sobie zdaje sprawę z tego, że szansa na zrobienie czegoś, jaka występuje w jakimś czasie, może się już nigdy nie powtórzyć. Dlatego stara się ona robić wszystko, co w jej mocy, żeby dane jej okazje wykorzystywać. Takie nastawienie często przynosi jej wiele sukcesów i uznania. Wzbudza to też nierzadko zazdrość innych, przed którymi niejako Chłodna Woda zdążyła jakieś okazje wykorzystać.
   Przykładowo Chłodna Woda: domyśla się, kiedy trzeba coś zrobić, żeby zaskarbić sobie czyjąś wdzięczność lub zwrócić czyjąś uwagę na siebie; potrafi wykorzystać nadarzającą się okazję na zrobienie czegoś ciekawego; potrafi wpadać na nowe ciekawe pomysły zrobienia czegoś, które można wykorzystać w określonej sytuacji i czasie; itp.
  • „Pokrzyżować czyjeś plany”.
   Chłodna Woda nierzadko potrafi domyśleć się, że ktoś ma wobec niej nieuczciwe zamiary i nierzadko udaje jej się temu przeciwdziałać. A jeśli już ktoś zacznie robić coś przeciwko niej lub będzie robić jej coś na złość, to potrafi ona się od razu za to „odgryźć”. Chłodna Woda więc często prawie automatycznie potrafi „odpłacać pięknym za nadobne” tak, że to „komuś w pięty pójdzie”. W sumie więc satysfakcja będzie po stronie Chłodnej Wody.

 3. Kierowanie się „różnicą”.
  • Kierowanie się dobrym smakiem i gustem.
   Dzięki temu Chłodna Woda potrafi bardzo się wyróżniać.
   W życiu może się to objawiać na przeróżne sposoby. Np. może ona potrafić się dobrze ubrać, elegancko udekorować różne rzeczy (np. mieszkanie).
   Poza tym zdolność do wyróżniania się za pomocą gustu i smaku może się objawiać w pracy, którą wykonuje lub też w różnych zajęciach, które są jej pasjami, zamiłowaniami, hobby... Przykładowo, jeśli Chłodna Woda będzie się pasjonować gotowaniem, to będzie ulepszać i modyfikować różne znane potrawy tak, że będą wyjątkowe i niepowtarzalne. Z powodzeniem będzie też eksperymentować z nowymi potrawami, dzięki którym będzie mogła zabłysnąć i się wyróżnić.
  • Podążanie za czymś wyróżniającym się lub za tym, co wyróżnia.
   Chłodna Woda jest zdolna w dużym zapałem i zaangażowaniem podążać za czymś wyróżniającym się, szczególnym niepowtarzalnym, niezwykłym itp. Objawiać się to może we wszystkich obszarach jej życia np. w pracy, w domu, podczas oddawania się swoim pasjom, podczas urlopów, w podróży itd.
   Poza tym Chłodna Woda lubi niejako kolekcjonować różne niepowtarzalne rzeczy lub pamiątki, którymi będzie mogła komuś zaimponować czy kogoś nimi obdarować, żeby być miło wspominaną.
  • Obserwacja i analiza.
   Chłodna Woda potrafi z dużym powodzeniem obserwować i analizować swoje otoczenie tak, żeby wypatrzyć coś ciekawego, interesującego, pożądanego, dobrego, korzystnego itp.
   Objawiać się to może np.: podczas zakupów, przy poszukiwaniu jakichś okazji, podczas przeglądaniu internetu, przy przeglądaniu książek i artykułów, podczas wycieczek, grzybobrania, „polowania” itd. Ogólnie mówiąc, przy różnych możliwych okazjach jest ona zdolna znaleźć lub „upolować” coś ciekawego, atrakcyjnego i wyróżniającego się. Chłodna Woda podczas swoich „polowań” i poszukiwań jest często niezmordowana. Osoby, które jej towarzyszą, mają nierzadko problem z dotrzymaniem jej w tym kroku. Męczą się i nużą dużo wcześniej niż Chłodna Woda. Ona sama zaś będąc zaaferowana i pochłonięta swoim poszukiwaniem czy „polowaniem”, często nie zważa i jest nieczuła na trudy i nastroje innych w tym czasie. Z tego powodu od czasu do czasu inni mogą okazywać jej swoje niezadowolenie. Chłodna Woda niestety, kiedy jest bardzo pewna siebie może nie przyjmować tego do świadomości i traktować to, jako użalanie się i rozczulanie innych nad sobą.
  • Staranie się, żeby być kimś wyróżniającym się z tłumu.
   Chłodna Woda lubi być w centrum uwagi i przeważnie ma duży talent do przyciągania i skupiania uwagi innych na sobie. Często jest tak, że Chłodna Woda już samym swoim pojawieniem się w jakiejś grupie osób, zwraca na siebie uwagę innych. Podobnie jest również, kiedy ktoś przychodzi do jakieś grupy osób, wówczas Chłodna Woda najczęściej jest pierwszą osobą (lub jedną z pierwszych), na którą zwraca on swoją uwagę. Ogólnie wydaje się, że nie robi ona nic szczególnego i specjalnego, a jednak swoim specyficznym zachowaniem, sposobem bycia, mową ciała, gestami, barwą głosu, sposobem mówienia, dobrą dykcją itp. zwraca ona uwagę innych na siebie zdecydowanie bardziej skutecznie, niż większość ludzi. W sumie więc można o niej powiedzieć, że faktycznie wyróżnia się z tłumu. Ta zdolność Chłodnej Wody przejawia się u niej najbardziej w jej stanie pewności siebie.

 4. Kierowanie się „suchą ziemią” Symbolicznie „sucha ziemia” jest miejscem, gdzie nie jest łatwo przetrwać, np. na pustyni, stepie, podczas suszy itp. W takich warunkach, żeby znaleźć lub zdobyć coś ciekawego, lub coś do jedzenia, czy ogólnie, żeby przetrwać lub osiągnąć jakiś sukces, trzeba być:
  - spostrzegawczym, żeby dostrzec coś pożądanego i wartego uwagi;
  - gotowym do szybkiej reakcji, (czyli trzeba być „tu i teraz”);
  - trzeba być lepszym od innych (czyli być kimś „wyróżniającym się” i „wyjątkowym”), żeby „złapać” jakąś nadarzającą się okazję przed innymi.
  • „Będą mi jeść z ręki”.
   Jeśli Chłodnej Wodzie w jakiejś sytuacji życiowej uda się wykazać powyższymi cechami będzie ona z tego powodu odczuwać duże zadowolenie i satysfakcję. Czasami będzie ona nawet miała poczucie, że „świat należy do niej” i jest w stanie osiągnąć, co tylko zechce, oraz że inni „będą jej jeść z ręki”. Takie nastawienie będzie Chłodnej Wodzie przynosić wiele korzyści, jej pewność siebie będzie budziła u innych szacunek, respekt i uznanie. Inni chętnie będą się wtedy poddawać jej przewodnictwu. Chłodna Woda jednak musi uważać, żeby nie być zbyt pewną siebie. Szczególnie wtedy, kiedy będzie uważać, że jest dużo lepsza i bardziej wartościowa od innych. Wówczas Chłodna Woda może okazywać innym pogardę i brak szacunku, które mogą się objawiać nawet wtedy, kiedy wydaje się jej, że jest dla innych miła. Dlatego też Chłodna Woda przez nadmierną pewność siebie może zrazić do siebie wielu ludzi. Pośród nich mogą być również ci, którzy wcześniej darzyli ją sympatią i zaufaniem.
  • „Skazana na sukces”.
   Chłodna Woda, kiedy czuje, że może wykazać się powyższymi cechami (dotyczącymi radzenia sobie na „suchej ziemi”), chętnie będzie się angażować w jakieś nowe i ciekawe dla niej wyzwania lub przedsięwzięcia. Dzięki swoim zdolnościom do przyciągania uwagi innych oraz umiejętności analizowania i poszukiwania nowych i ciekawych możliwości często udaje się wiele osiągnąć. Z takim podejściem jak to się mówi, jest ona „skazana na sukces”. A jeśli nawet nie odniesie sukcesu od razu, to przynajmniej zostanie zauważona czy dostrzeżona, dzięki czemu mogą się przed nią otwierać inne okazje do odniesienia sukcesu.

Chłodna Woda i jej stan pewności siebie podczas przemieszczania się do Wilgotnego Powietrza (występuje czasami).

 1. Kierowanie się osądzaniem.
  • Pomaganie innym w potrzebie. Dawanie dobrych rad.
   Chłodna Woda potrafi pomagać innym w potrzebie w sposób szczery i oddany. Objawia się to np. dawaniem komuś dobrych rad, kiedy tylko zauważy lub dowie się o jakiś problemie innych. Jeśli nie jest zdolna komuś dobrze poradzić od razu, często stara się możliwie szybko znaleźć jakieś informacje, które mogłoby być rozwiązaniem czyichś problemów. Kiedy Chłodna Woda ma takie nastawienie, inni chętnie poddają się jej pomocy lub słuchają jej rad, i to również wtedy, kiedy udziela ona im krytycznych uwag na temat ich postępowania i poucza ich, że powinni coś zmienić w swoim życiu. Chłodna Woda robi to często w sposób tak czarujący i przekonujący, że innym stosunkowo łatwo przychodzi przyznanie jej racji. Chłodnej Wodzie zaś często wiele radości, frajdy i satysfakcji daje, to kiedy uda się jej komuś skutecznie pomóc.
   Niestety zdarza się, że Chłodna Woda jest wykorzystywana przez innych, kiedy jest ona chętna i oddana w udzielaniu pomocy innym. Inni mogą po prostu egoistycznie wykorzystywać Chłodną Wodą do osiągnięcia jakichś swoich egoistycznych korzyści albo po prostu robią to powodu lenistwa, wygody, czy niedojrzałości i bycia zbyt infantylnym.
  • Sprawiedliwe osądzanie innych i dbanie o uczciwe postępowanie.
   Chłodna Woda potrafi uczciwie przestrzegać różnych zasad społecznych, kulturowych, czy prawnych. Np.: wie ona, co wypada, a co nie; stara się nie nadużywać czyjejś gościnności; stara się oddawać swoje długi finansowe lub długi wdzięczności na czas; stara się okazywać innym należny im szacunek; stara się przestrzegać różnych praw, nakazów, przepisów...; itp.
   Chłodna Woda dzięki takiej postawie, wielokrotnie jest w stanie wpłynąć na innych tak, że ci starają się postępować w jej obecności bardziej uczciwie, kulturalnie i sprawiedliwie.
  • Przeciwstawianie się niesprawiedliwemu traktowaniu, zachowaniu, postępowaniu.
   Chłodna Woda potrafi otwarcie i bez zbędnej zwłoki reagować, kiedy ktoś postępuje niesprawiedliwie. Często robi to z pełnym przekonaniem, dużą pewnością siebie i sprawiając wrażenie, że się zupełnie nie boi. Z takim nastawieniem Chłodna Woda często wzbudza w innych duży respekt przed nią, i to niezależnie od tego, czy przedstawiciel tego typu charakteru jest kobietą, czy mężczyzną.

 2. Kierowanie się „perfekcjonizmem”.
  • Dążenie do perfekcji.
   Chłodnej Wodzie dużo pewności siebie dodaje to kiedy uda się jej wykonać coś perfekcyjnie. Kiedy, jak to się mówi – nie ma się do czego przyczepić. Kiedy wykonuje jakąś pracę, zadanie czy przedsięwzięcie często dokłada dużych starań, żeby coś wyszło jej idealnie. Kiedy odkrywa jakieś drobne niedociągnięcia, sprawdza, rozważa i ocenia różne czynniki, które mogły mieć na to wpływ. Potem przy następnej okazji, kiedy robi to samo, jest bardzo zadowolona, jeśli wykonywanie jakiejś swojej specjalności udaje się jej wznieść na jeszcze wyższy poziom niż wcześniej.
  • Trzymanie najlepszych przepisów w tajemnicy.
   Chłodna Woda często strzeże swoich tajemnic w perfekcyjnym wykonywaniu czegoś. Stara się nie zdradzać swoich najlepszych sposobów, recept, przepisów..., albo zdradza je jedynie najbliższym osobom. Takie podejście może dawać Chłodnej Wodzie poczucie pewnej przewagi nad innymi, dzięki której będzie się ona czuła bardziej pewna siebie.
  • Staranie się, żeby robić głównie to, co robi się najlepiej. Chłodna Woda stara się unikać sytuacji, w których nie będzie mogła bardzo dobrze wypaść. Często potrafi ona to robić bardzo umiejętnie, dzięki swojej zdolności skupiania uwagi innych na sobie i na tym, co robi. W sumie więc w wielu sytuacjach udaje się odwracać uwagę innych od tego, w czym nie czuje się pewnie i skupiać ich uwagę na tym, w czuje się pewnie. Dzięki temu w oczach innych może ona faktycznie uchodzić za profesjonalistę, eksperta, fachurę, zawodowca, speca, znawcę itp. Jej umiejętności więc w kierowaniu uwagi innych na tym, co potrafi bardzo dobrze robić, mogą przynosić jej wiele różnych korzyści. Czasami jednak zdarza się jej w tym przesadzać i może ona po prostu zacząć manipulować innymi i wykorzystywać ich dla osiągnięcia jakichś swoich egoistycznych celów.

 3. Kierowanie się „czasem i przestrzenią”.
  • Dobre planowanie i organizacja.
   Chłodna Woda z reguły potrafi dobrze działać pod wpływem chwili. Wielu przedstawicieli tego typu potrafi jednak również czerpać dużo zadowolenia z dobrego zaplanowania i zorganizowania jakiegoś zadania, pracy, przedsięwzięcia... W planowaniu i organizacji Chłodna Woda może też lubić to, że wymaga ona mniej stresu i energii, czyli robi się po prostu coś na luzie. Poza tym z czasem planowanie o organizację można coraz bardziej ulepszać, dzięki czemu wiele rzeczy można robić coraz lepiej. A jak się coś robi coraz lepiej, to będzie się z tego ciągle czerpać pewność siebie. Będzie też się robić duże wrażenie na innych i będzie się w centrum uwagi, co Chłodna Woda bardzo lubi.
  • Wybieranie zadań, które można dobrze zaplanować i zorganizować.
   Kiedy Chłodna Woda polubi planowanie i organizację, może się starać tak sobie organizować życie, żeby wykonywać takie zajęcia, prace i przedsięwzięcia, które można planować i organizować. Dzięki temu w wielu sytuacjach można dobrze wypaść i czuć się pewniej.

 4. Kierowanie się „wilgotnym powietrzem”.
  Symbolicznie jako „wilgotne powietrze” można określić nastrój, który występuje wtedy, kiedy np.: pada deszcz, jest mgła, jest parno i duszno, jest duża wilgoć powietrza itp. Takie sytuacje często są mało komfortowe i na dłużą metę są irytujące, drażniące i denerwujące.
  Oprócz tego „wilgotne powietrze” może oznaczać jeszcze nastrój, podobny do czasu, kiedy jest np.: burzowo, pochmurnie, szaro i buro, czy też wtedy, kiedy trzeba sobie radzić z silnym wiatrem, wichurą, trąbą powietrzną, tornadem itp. W takich sytuacjach może wystąpić stress i strach, nad którymi trzeba jakoś zapanować.
  • Radzenie sobie z silnym stresem.
   Sytuacje wywołujące nastroje podobne do powyższych, mogą być bardzo przygnębiające lub stresujące. W życiu najczęściej takie nastroje wywołują inni ludzie. Wówczas mamy niejako dwa wyjścia albo przygnębiających czy stresujących ludzi unikać, albo stawić im czoła. Chłodna Woda w stawianiu czoła takim ludziom często potrafi być bardzo skuteczna. Objawia się to np. tym, że będzie ona zdolna poradzić sobie z ludźmi, którzy są rozhisteryzowani, zdenerwowani, spanikowani, zestresowani itp. Chłodna Woda dzięki swoim zdolnościom w skupianiu uwagi na sobie potrafi po prostu „schłodzić” czyjeś ekstremalne nastroje i sprawić, żeby się uspokoili.
  • „Nie dawać sobie w kaszę dmuchać”.
   Chłodna Woda jest również zdolna poradzić sobie z ludźmi, którzy są wobec niej (lub wobec jej bliskich) np.: natarczywi, bezczelni, egoistyczni, starający się ją jakoś wykorzystać, oszukać, wprowadzić w błąd, omamić, ogłupić, omotać itp. Chłodna Woda, kiedy zauważy lub odkryje prawdziwe intencje takich ludzi, potrafi ich często po prostu zmrozić swoją postawą. Bywa, że robi to nawet bez słów, sama jej postawa ciała i wyraz twarzy „zmrażają” kogoś tak, że natychmiast zaprzestaje lub rezygnuje on ze swoich nieuczciwych działań lub zamiarów. Jeśli zaś nie zrezygnuje to może się narazić na jeszcze większe „zmrażanie”, jakie Chłodna Woda potrafi okazać wtedy, kiedy coś powie lub zrobi. Chłodna Woda dzięki swoim cechom charakteru wywiera bardzo silny wpływ na innych, czyli potrafi być np.: bystra, cwana, zdecydowana, nieprzejednana itp. Dzięki temu przeważnie jest bardzo trudnym przeciwnikiem, który w dodatku bardzo nie lubi przegrywać. Dlatego też Chłodna Woda często potrafi sobie radzić z nieuczciwymi i zbyt egoistycznymi ludźmi. Potocznie mówiąc – „nie daje ona sobie w kaszę dmuchać”. A to daje jej z kolei wiele zadowolenia i dumy z siebie.
  • „Nie dać się przegadać”.
   Chłodna Woda często jest bardzo trudnym przeciwnikiem w dyskusji. Mówiąc prosto – bardzo trudno ją przegadać. Często jej zdolność do wynajdowania kolejnych bardzo celnych kontrargumentów jest wręcz niewiarygodna. Pomaga jej w tym też to, że potrafi nie przejmować się jakimiś groźnymi nastrojami lub wrogim nastawieniem osoby czy osób, z którymi prowadzi dyskusję. Potrafi też nie przejmować się zbytnio rangą osób, z którymi ma do czynienia. Wielokrotnie potrafi „walczyć” w dyskusji jak równym w równym, niezależnie od tego, czy ktoś jest starszy, bardziej doświadczony, wykształcony, obyty itp. Chłodna Woda dzięki temu potrafi zaskarbić sobie wiele szacunku lub respektu ze strony innych. Sama zaś odczuwa wiele satysfakcji po udanej dyskusji, debacie, polemice, wymianie zdań itp.


Jacek Błach
Lipiec 2015