Ta strona korzysta z ciasteczek (cookies).

STRONA DOMOWA > Mandala Charakterów > Kwadrat 1 > Chłodna Woda > Stan niepewności siebie

Stan niepewności siebie Chłodnej Wody

Data utworzenia: 19:05, 12-07-2015

Stan niepewności siebie Chłodnej Wody

Kiedy typ charakteru Chłodna Woda znajduje się w swoim stanie niepewności siebie, to wówczas zaczyna się zachowywać podobnie jak inne typy charakterów. W jej zachowaniu więc zaczynają się pojawiać różne cechy, które mają inne typy charakterów.

W symboliczny sposób można powiedzieć, że przemieszcza się do innych typów charakterów, albo innymi słowy, łączy się z innymi typami charakterów.

Na mandali charakterów te połączenia czy przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi typami charakterów jest pokazane za pomocą strzałek.

Na poniższym rysunku możemy zobaczyć schemat mandali charakterów dla Chłodnej Wody w jej stanie niepewności siebie.

Ogólnie na tym schemacie:

 • grube strzałki oznaczają kierunki, w jakich Chłodna Woda przemieszcza się z większą częstotliwością;
 • cienkie strzałki oznaczają kierunki, w jakich Chłodna Woda przemiesza się z mniejszą częstotliwością.
3. Chłodna Woda - stan niepewności siebie

Na tym schemacie został też wyróżniony napis „stan niepewności siebie”, który znajduje się w miejscu, gdzie jest typ Wilgotne Powietrze. W ten sposób jest przedstawione to, że Chłodna Woda w swoim stanie niepewności siebie najczęściej przenosi się (czy łączy się) z typem Wilgotne Powietrze.

Proszę zwrócić uwagę, że używam zwrotu „najczęściej łączy się” (czy „najczęściej przenosi się”) do typu Wilgotne Powietrze, co oznacza, że Chłodna Woda może się również czasami łączyć z innym typem charakteru w swoim stanie niepewności siebie. I typem tym jest – Sucha Ziemia.

Schematycznie przedstawiam to na następnym schemacie za pomocą zielonych strzałek.

3. Chłodna Woda - stan niepewności siebie

Na powyższym schemacie od Chłodnej Wody do Wilgotnego Powietrza biegnie grusza zielona strzałka, co oznacza, że Chłodna Woda w swoim stanie niepewności siebie najczęściej przemieszcza się tym kierunku.

Z kolei chudsza zielona strzałka łączy Chłodną Wodę z Suchą Ziemią, co oznacza, że czasami Chłodna Woda w swoim stanie niepewności siebie może również poruszać się w tym kierunku.


Można zatem powiedzieć, że mamy dwa rodzaju niepewności siebie u Chłodnej Wody.

 1. Pierwszy najczęściej występujący, kiedy Chłodna Woda łączy się z Wilgotnym Powietrzem.
 2. I drugi występujący rzadziej, kiedy Chłodna Woda łączy się z Suchą Ziemią.

Przyjrzyjmy się zatem tym dwóm typom niepewności siebie u Chłodnej Wody.


Chłodna Woda i jej stan niepewności siebie podczas przemieszczania się do Wilgotnego Powietrza (występuje najczęściej)


 1. Kierowanie się osądzaniem.
  Chłodna Woda pod wływem kierowania się osądzaniem może:
  • Być bardzo krytyczna.
  • Odwoływać się do poczucia niesprawiedliwości.
  • Wykazywać, że postąpiono wobec niej niesprawiedliwie.
  • Starać się tak wpłynąć na innych, żeby byli wobec niej uczciwi.

 2. Kierowanie się „perfekcjonizmem”.
  Chłodna Woda pod wpływem dążenia do „perfekcjonizmu” może:
  • Wykazywać innym jak powinni się zachowywać lub jak powinni się wcześniej zachować.
  • Zastanawiać się i analizować jak powinna się zachowywać lub jak powinna się wcześniej w jakiejś sytuacji zachować.
  • Bardzo wnikliwie analizować różne popełnione przez siebie błędy. Analizowanie takie może trwać nawet wiele godzin. A w przypadku bardzo dużych wg Chłodnej Wody błędów zdarza się też, że trwa kilka dni.
  • W wyniku analizowania swoich błędów Chłodna Woda może zmienić jakieś wcześniej podjęte decyzje lub będzie się starała jakoś naprawiać swoje błędy. Może też starać się wytłumaczyć się innym ze swoich błędów albo tłumaczyć, dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej.
  • Chłodna Woda może bardzo cierpieć, kiedy ktoś zarzuca jej, że zrobiła coś albo zajmowała się kimś niewystarczająco dobrze. Najbardziej będzie ją to dręczyć wtedy, kiedy bardzo starała się dobrze wypaść. Nie będzie jej to dawać spokoju i będzie starała się zrobić wszystko, żeby być lepiej postrzegana, przez osoby krytykujące ją. Może wtedy np. tłumaczyć im, często w bardzo emocjonalny sposób, dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej, oraz mówić im, że miała dobre intencje. Może ona też zabiegać o pomoc innych osób, żeby wpłynęli jakoś na osoby krytykujące ją.

 3. Kierowanie się „czasem i przestrzenią”.
  Wówczas Chłodna Woda może:
  • Irytować się, kiedy wg niej coś zbyt długo trwa.
  • Denerwować się, kiedy się z czymś spóźnia lub nie zdążyła wykonać czegoś na zgodnie z planem.
  • Denerwować się kiedy, ktoś wywiera na nią presję, żeby wykonała coś w określonym czasie lub określonym momencie. Jeśli ktoś wg niej zbytnio ją naciska, może całkowicie odmówić wykonania czegoś dla niego albo może całkowicie odmówić współpracy z nim.

 4. Kierowanie się „wilgotnym powietrzem”.
  Symbolicznie „wilgotne powietrze” można np. określić jako tworzenie chmurnej, burzowej, deszczowej, burzliwej... atmosfery lub jako zachowanie podobne do silnego wiatru, wichury, tornada, trąby powietrznej itp. W życiu może się to objawiać np. poprzez:
  • Uleganie „chmurnym, deszczowym” nastrojom.
   Wówczas Chłodna Woda (np. z powodu niezadowolenia z siebie, niespełnienia, nudy, pod wpływem jakichś niepowodzeń itp.) może popadać w chmurne nastroje. Mieć ochotę wycofać się w ustronne miejsce, posmucić się czy popłakać.
  • Izolowanie się lub chowanie się przed „chmurnym lub burzowym” nastrojem innych wobec niej.
   W sytuacjach, kiedy Chłodna Woda ma do czynienia z brakiem sympatii ze strony innych wobec niej lub okazywaniem jej antypatii i braku szacunku, może się ona izolować przez długie okresy, które mogą trwać wiele godzin, a czasami nawet wiele dni. W przypadku zaś otwartej lub ukrytej wrogości ze strony innych może się izolować od nich nawet miesiącami czy latami.
  • Histeryzowanie, panikowanie, silny niepokój.
   Chłodna Woda może popadać w duży niepokój, panikę czy histerię, kiedy pojawiają się jakieś bardzo trudne dla niej problemy do rozwiązania. W takim stanie Chłodna Woda może być trudna do uspokojenia lub przekonania, że problemy, które ma, nie są aż takie straszne, jak jej się to wydaje. Problem z uspokojeniem i pocieszeniem Chłodnej Wody wynika tu też z tego, że bardziej ona wtedy jest skłonna d0 wyrażania swoich niepokojów niż do słuchania rad innych, w jaki sposób mogłaby sobie z tym poradzić. Można to też wyjaśnić po prostu tak, że Chłodna Woda jest wówczas bardzo niepewna siebie i potrzebuje czasu na to, żeby nabrać więcej pewności siebie. Dlatego też wymaga ona wtedy od innych długiego czasu wspierania jej, doradzania i pocieszania.
  • Silne wzburzenie, targanie falami złości.
   Jeśli Chłodna Woda jest bardzo wzburzona, może zarzucać osoby, na które jest zła lub obrażona falą złości i wściekłości. Jest przekonana wówczas, że postępuje słusznie, gdyż została przez kogoś zraniona, znieważona, skrzywdzona itp. Taka fala złości może się objawiać jako silna krytyka, bura, nagana, upomnienie, reprymenda itp., które są wypowiadane z dużą pasją, furią i niepohamowanym gniewem..., które są bardzo trudne do powstrzymania. A czasami nawet nie można tego powstrzymać, gdyż czyjaś próba obrony, dyskusji, argumentowania..., może tylko powodować jeszcze większe wzburzenie Chłodnej Wody. Wówczas próby dotarcia ze swoimi argumentami do Chłodnej Wody, mogą być przysłowiowym „rzucaniem grochem o ścianę”. Wtedy właściwie zostaje odczekanie, aż fala wzburzenia po prostu przeminie i Chłodna Woda sama się uspokoi.

Chłodna Woda i jej stan niepewności siebie podczas przemieszczania się do Suchej Ziemi (występuje czasami lub rzadko).


 1. Kierowanie się „spostrzeganiem”.
  • Chłodna Woda, kiedy ktoś ma do niej jakieś uwagi, pretensje czy ją krytykuje, potrafi odpowiedzieć na to bardzo celnymi ripostami i „kontratakami”. Chłodna Woda potrafi zatem w odpowiedzi również skierować do kogoś różne aluzje, komentarze, uszczypliwe uwagi, przytyki itp. Takie riposty Chłodnej Wody często są bardzo celne i zaskakujące dla innych.
  • Kiedy czyjaś krytyka jest dla Chłodnej Wody bardziej bolesna, jest ona w stanie bronić się przed tym stanowczym wykazywaniem, że ktoś, kto jej prawi uwagi, sam również nie jest aż taki „święty”. Takie wykazywanie może się objawiać np. poprzez napominanie, pouczanie, reprymendę, naganę itp.

 2. Kierowanie się „tu i teraz”.
  • Chłodna Woda może wówczas oczekiwać np. tego, że jakieś problemy zostaną rozwiązane natychmiast albo bardzo szybko.
  • Przez presję jakąś wywiera na kogoś, żeby jej ktoś szybko coś zrobił lub rozwiązał jakiś jej problem, może ona utrudniać komuś pomaganie jej. Innym przez presję, jaką Chłodna Woda na nich wywiera, może się być trudno skupić na zrobieniu czegoś dla niej. Może być po prostu tak, że inni będą się bardziej przejmowali jej nastrojami, smutkami, stresem, przygnębieniem..., niż skupiali się na rozwiązaniu problemu, na którym jej zależy. Jednak mimo tych trudności trzeba przyznać, że jeśli się Chłodnej Wodzie uda jakoś pomóc, to potrafi ona cieszyć się z tego, jak mało kto. Ten fakt często wynagradza trudy związane z pomaganiem jej, kiedy ma ona taki nastrój i nastawienie.
  • Potrafi szybko zareagować i automatycznie odpowiedzieć na jakieś nieodpowiednie jej traktowanie np. upomnieć się o swoje miejsce w kolejce.
  • Potrafi zauważać lub zdać sobie sprawę z grożącego jej albo komuś innemu niebezpieczeństwa. Często widzi ona jakieś niebezpieczeństwo dużo wcześniej niż inni albo reaguje na niebezpieczeństwo, które inni lekceważą. Wówczas może ona starać się natychmiastowo i z dużym zaangażowaniem przeciwdziałać zagrożeniu, które widzi. W takich sytuacjach podlega ona dużemu stresowi i jak to się mówi – kosztuje ją to dużo nerwów.

 3. Kierowanie się „różnicą”.
  • Chłodna Woda lubi być lub czuć się jak ktoś wyjątkowy, wyróżniający się, nieprzeciętny itp. Jeśli dzieje się coś, co sprawia, że jest ona kimś niezauważalnym i przeciętnym, może ona być z tego powodu smutna, strapiona, zmartwiona, przygnębiona itp. Kiedy zaś jakaś sytuacja życiowa utrzymuje ją przez dłuższy czas w „przeciętności i pospolitości”, jest to powodem jej dużego cierpienia, żalu, a nawet rozpaczy.
  • Chłodna Woda oprócz tego, że zabiega o wyróżnianie się, potrafi też narzekać, że ciąży jej to, że musi ona być kimś „wyróżniającym się”. Wyróżnianie się często kosztuje Chłodną Wodę dużo inwencji i wysiłku. Dlatego też może ona być czasami tym zmęczona. Bywa nawet, że może poczuć się „wypalona”, jeśli przez dłuższy czas bardzo intensywnie angażowała się w „wyróżnianie się”. Może cierpieć wtedy z tego powodu, że brakuje jej inwencji i pomysłów. Wówczas też może mieć żal i pretensje do najbliższych jej ludzi albo do przyjaciół, kolegów, współpracowników..., że nie wyręczają jej w „wyróżnianiu się”. Jednak z drugiej strony, jeśli ją ktoś wyręcza w „wyróżnianiu się” to wówczas, może być zazdrosna i niezadowolona, że ktoś podważa i stara się jej zabrać pozycję kogoś wyjątkowego, niesamowitego i nieprzeciętnego.
  • Kiedy Chłodna Woda znajduje się w sytuacji, w której nie działoby się coś ciekawego i spektakularnego (czyli niejako nie działby się coś „wyróżniającego się”) to Chłodna Woda potwornie się nudzi, i jej nastrój może ulec dużemu pogorszeniu. Chłodna Woda wówczas często stara się jakoś wyrwać z nudnej dla niej sytuacji lub miejsca. Wielokrotnie więc kiedy tylko może ona sobie na to pozwolić, opuszcza ona taką sytuację lub miejsce pod byle pretekstem, nie zastanawiając się specjalnie, co będą czuli lub myśleli inni z tego powodu.
  • Jeśli Chłodna Woda musi przebywać w miejscach, gdzie nie wyróżnia się na tle innych, to przynajmniej życzyłaby sobie ona tego, żeby miejsca, w których bywa, czymś się wyróżniały. Dlatego też Chłodna Woda tęskni często to bycia w jakichś nieprzeciętnych miejscach. Objawiać się to może w życiu np. poprzez marzenia o podróżach, o dalekich wyprawach, albo o pracy, delegacjach czy urlopach w ciekawych miejscach. Jeśli w życiu brakuje jej możliwości podróżowania, choćby raz na jakiś czas, wówczas napawać ją to może dużym smutkiem i żalem. Z tego powodu może też mieć pretensje i żal do innych, jeśli stwierdzi, że przez nich nie mogła bywać w wyjątkowych i niepospolitych miejscach.

 4. Kierowanie się „suchą ziemią” Symbolicznie „sucha ziemia” jest miejscem, gdzie nie jest łatwo przetrwać, np. na pustyni, stepie, podczas suszy itp. W takich warunkach, żeby znaleźć lub zdobyć coś ciekawego, lub coś do jedzenia, czy ogólnie, żeby przetrwać lub osiągnąć jakiś sukces, trzeba być:
  - spostrzegawczym, żeby dostrzec coś pożądanego i wartego uwagi;
  - gotowym do szybkiej reakcji, (czyli trzeba być „tu i teraz”);
  - trzeba być lepszym od innych (czyli być kimś „wyróżniającym się” i „wyjątkowym”), żeby „złapać” jakąś nadarzającą się okazję przed innymi.
  • Jeśli Chłodnej Wodzie w jakiejś sytuacji życiowej nie uda się wykazać powyższymi cechami może ona odczuwać z tego powodu smutek i żal. Nie daje jej też spokoju to, dlaczego coś poszło nie tak? Stara się ona bardzo wnikliwie analizować, jakie błędy mogły zostać popełnione i co mogło być zrobione lepiej. Jeśli stwierdzi, że zostały popełnione jakieś błędy, to będzie miała o to duże pretensje do siebie lub do innych, jeśli mieli oni w tym jakiś udział.
  • Jeśli Chłodna Woda ma wejść w sytuację życiową, gdzie czuje, że nie będzie się mogła wykazać powyższymi cechami, może starać się jakoś z tego „wymigać”, uniknąć tego czy po prostu uciec od takiej sytuacji. Ogólnie Chłodna Woda często niechętnie angażuje się w niepewne i nieprzewidywalne dla niej sytuacje. Nie lubi, jak to się mówi, wchodzić w coś „w ciemno”. Zanim rozpocznie jakieś nowe zadanie, pracę, przedsięwzięcie, to stara się najpierw możliwie dużo o tym dowiedzieć. Robi to po to, żeby w nowej sytuacji mogła wystarczająco spostrzegawcza, bystra i przebiegła, czyli być taką, żeby poradzić sobie na „suchej ziemi”. Chłodna Woda więc nową sytuację często może postrzegać tak, jakby wybierałaby się na „suchą ziemię”. Takie przygotowania do nowego przedsięwzięcia, często kosztują ją dużo stresów, napięcia psychicznego i frustracji, kiedy nie może osiągnąć takiego poziomu, jakiego by sobie życzyła. W sumie więc wychodzi na to, że Chłodna Woda ma skłonność do wymagania od siebie zbyt wiele, czyli może ona zbyt wysoko „zawieszać sobie poprzeczkę”.Jacek Błach
Lipiec 2015

Następny artykuł >